Sedím na dvoch stoličkách a je mi dobre.

Autor: Peto Jurco | 21.4.2016 o 6:23 | Karma článku: 5,59 | Prečítané:  1603x

Prijať pozíciu v novej spoločnosti a vlastniť podobnú spoločnosť nie je v súlade s etickým poriadkom a stanovami spoločnosti, viac v článku.

Novým generálnym riaditeľom Liptovskej vodárenskej spoločnosti (ďalej LVS) je od januára 2016 Ing. Marián Lesanský. Do tejto pozície ho zvolila dozorná rada tejto akciovej spoločnosti. Informácia o novom generálnom riaditeľovi je uverejnená na webe mesta Liptovský Mikuláš http://www.mikulas.sk/sk/samosprava/oznamy.php?lmd=6228. Prečo? Pretože akcionármi spoločnosti sú samosprávy stredného a horného Liptova. Najväčším akcionárom - vlastniacim približne 44% - je mesto Liptovský Mikuláš.

O tom, že LVS bude mať nového riaditeľa nikto nepochyboval vzhľadom na to, že po komunálnych voľbách v novembri 2014 bol dovtedajší riaditeľ odvolaný a nahradený jedným zo zamestnancov spoločnosti Ing. Tomášom Benikovským. Ten bol menovaný za generálneho riaditeľa dočasne.

Nový generálny riaditeľ Ing. Marián Lesanský má bohaté skúsenosti s riadením podnikov podobného charakteru, predtým pôsobil v Trnavskej vodárenskej spoločnosti, kde bol od septembra 2014 do júla 2015 predsedom predstavenstva Pôsobil aj v iných vodárenských a obchodných spoločnostiach. Nepochybne je to odborník na svojom mieste so skúsenosťami. Prekvapuje ma však, že jeho uvedením medzi členov predstavenstva LVS môže dochádzať k porušovaniu stanov tejto spoločnosti. Ing. Marián Lesanský môže byť v konflikte záujmov - minimálne etickom, ak nie aj v konflikte záujmov v zmysle zákona. Podľa aktuálneho výpisu z obchodného registra je spolumajiteľom spoločnosti PreVaK, s.r.o http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=48090&SID=2&P=0. Táto spoločnosť má v predmete podnikania, medzi inými bodmi, aj prevádzkovanie verejných vodovodov pre kategóriu V-I a prevádzkovanie verejných kanalizácií pre kategóriu K-I.

Rovnaký hlavný predmet podnikania má aj LVS. Teda spoločnosť, ktorej je generálnym riaditeľom a členom predstavenstva.

A tu je kameň úrazu. Článok 24 stanov LVS hovorí, že :

člen predstavenstva a člen dozornej rady nesmie

- vykonávať činnosť ako štatutárny orgán alebo člen štatutárneho orgánu alebo iného orgánu inej právnickej osoby s podobným predmetom podnikania.

Lesanského spoločnosť  PreVak prevádzkuje verejné vodovody a kanalizácie http://www.prevak.sk/doplnkove-sluzby.php. Marián Lesanský je ako spolumajiteľ PreVak-u  členom najvyššieho orgánu tejto spoločnosti - valného zhromaždenia.  Stanovy LVS - zopakujme si - hovoria, že člen predstavenstva a dozornej rady LVS nesmie byť členom orgánu inej spoločnosti podnikajúcej v rovnakej oblasti. Marián Lesanský môže byť teda v konflikte záujmov vo vzťahu k samosprávami vlastnenej spoločnosti.

Medzi zákazníkmi Lesanského firmy PreVak sú aj obce http://www.prevak.sk/referencie.php, medzi zákazníkmi LVS takisto obce. PreVak má zatiaľ bratislavské pôsobenie, LVS pôsobí na Liptove. Prevádzkovať vodovod a kanalizáciu na Liptove môžu aj iné subjekty ako LVS,  závisí to od rozhodnutia obce, napríklad obec Pribylina, má iného prevádzkovateľa.

Riadiť obcami vlastnenú spoločnosť a zároveň spoluvlastniť spoločnosť, ktorá podniká v rovnakom odvetví je minimálne etický konflikt. Je na akcionároch, či im prekáža. Je na akcionároch, či si nechajú vyložiť súlad stanov LVS a spoluvlastnícky status Lesanského kvalifikovaným nezávislým právnikom. Pretože ak by v účtovníctve LVS niekedy figurovala nejaká faktúra od Lesanského PreVak-u, etický konflikt by nadobudol svoj praktický rozmer.

Súlad obchodného zákonníka a prípadne aj trestného zákona so spoluvlastníckym statusom pána generálneho riaditeľa by bol potom tiež podstatný. Bude zaujímavé sledovať, ako sa k celej veci postavia liptovskí starostovia a primátori, zastupujúci vlastnícke práva svojich občanov v LVS a dozorná rada spoločnosti. Nabudúce niečo viac ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Dokonalosť bokom, treba sa dohovoriť - Fenomén bratislavskej viacjazyčnosti

Či človek prežije - vojnu, koncentračný tábor, vyhnanstvo -, záviselo často aj od toho, či ovláda jazyk, hovorí Jozef Tancer, autor knihy Rozviazané jazyky

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia na daniach až o 330 percent viac ako vlani.

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.


Už ste čítali?