Sedím na dvoch stoličkách a je mi dobre.

Autor: Peto Jurco | 21.4.2016 o 6:23 | Karma článku: 5,59 | Prečítané:  1722x

Prijať pozíciu v novej spoločnosti a vlastniť podobnú spoločnosť nie je v súlade s etickým poriadkom a stanovami spoločnosti, viac v článku.

Novým generálnym riaditeľom Liptovskej vodárenskej spoločnosti (ďalej LVS) je od januára 2016 Ing. Marián Lesanský. Do tejto pozície ho zvolila dozorná rada tejto akciovej spoločnosti. Informácia o novom generálnom riaditeľovi je uverejnená na webe mesta Liptovský Mikuláš http://www.mikulas.sk/sk/samosprava/oznamy.php?lmd=6228. Prečo? Pretože akcionármi spoločnosti sú samosprávy stredného a horného Liptova. Najväčším akcionárom - vlastniacim približne 44% - je mesto Liptovský Mikuláš.

O tom, že LVS bude mať nového riaditeľa nikto nepochyboval vzhľadom na to, že po komunálnych voľbách v novembri 2014 bol dovtedajší riaditeľ odvolaný a nahradený jedným zo zamestnancov spoločnosti Ing. Tomášom Benikovským. Ten bol menovaný za generálneho riaditeľa dočasne.

Nový generálny riaditeľ Ing. Marián Lesanský má bohaté skúsenosti s riadením podnikov podobného charakteru, predtým pôsobil v Trnavskej vodárenskej spoločnosti, kde bol od septembra 2014 do júla 2015 predsedom predstavenstva Pôsobil aj v iných vodárenských a obchodných spoločnostiach. Nepochybne je to odborník na svojom mieste so skúsenosťami. Prekvapuje ma však, že jeho uvedením medzi členov predstavenstva LVS môže dochádzať k porušovaniu stanov tejto spoločnosti. Ing. Marián Lesanský môže byť v konflikte záujmov - minimálne etickom, ak nie aj v konflikte záujmov v zmysle zákona. Podľa aktuálneho výpisu z obchodného registra je spolumajiteľom spoločnosti PreVaK, s.r.o http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=48090&SID=2&P=0. Táto spoločnosť má v predmete podnikania, medzi inými bodmi, aj prevádzkovanie verejných vodovodov pre kategóriu V-I a prevádzkovanie verejných kanalizácií pre kategóriu K-I.

Rovnaký hlavný predmet podnikania má aj LVS. Teda spoločnosť, ktorej je generálnym riaditeľom a členom predstavenstva.

A tu je kameň úrazu. Článok 24 stanov LVS hovorí, že :

člen predstavenstva a člen dozornej rady nesmie

- vykonávať činnosť ako štatutárny orgán alebo člen štatutárneho orgánu alebo iného orgánu inej právnickej osoby s podobným predmetom podnikania.

Lesanského spoločnosť  PreVak prevádzkuje verejné vodovody a kanalizácie http://www.prevak.sk/doplnkove-sluzby.php. Marián Lesanský je ako spolumajiteľ PreVak-u  členom najvyššieho orgánu tejto spoločnosti - valného zhromaždenia.  Stanovy LVS - zopakujme si - hovoria, že člen predstavenstva a dozornej rady LVS nesmie byť členom orgánu inej spoločnosti podnikajúcej v rovnakej oblasti. Marián Lesanský môže byť teda v konflikte záujmov vo vzťahu k samosprávami vlastnenej spoločnosti.

Medzi zákazníkmi Lesanského firmy PreVak sú aj obce http://www.prevak.sk/referencie.php, medzi zákazníkmi LVS takisto obce. PreVak má zatiaľ bratislavské pôsobenie, LVS pôsobí na Liptove. Prevádzkovať vodovod a kanalizáciu na Liptove môžu aj iné subjekty ako LVS,  závisí to od rozhodnutia obce, napríklad obec Pribylina, má iného prevádzkovateľa.

Riadiť obcami vlastnenú spoločnosť a zároveň spoluvlastniť spoločnosť, ktorá podniká v rovnakom odvetví je minimálne etický konflikt. Je na akcionároch, či im prekáža. Je na akcionároch, či si nechajú vyložiť súlad stanov LVS a spoluvlastnícky status Lesanského kvalifikovaným nezávislým právnikom. Pretože ak by v účtovníctve LVS niekedy figurovala nejaká faktúra od Lesanského PreVak-u, etický konflikt by nadobudol svoj praktický rozmer.

Súlad obchodného zákonníka a prípadne aj trestného zákona so spoluvlastníckym statusom pána generálneho riaditeľa by bol potom tiež podstatný. Bude zaujímavé sledovať, ako sa k celej veci postavia liptovskí starostovia a primátori, zastupujúci vlastnícke práva svojich občanov v LVS a dozorná rada spoločnosti. Nabudúce niečo viac ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Titul venoval Sagan manželke a šampiónovi, ktorý zahynul

Využil jedinú šancu, ktorú mal. Má tretí titul majstra sveta.


Už ste čítali?