Doba čipová je už tu, poďme sa čipovať.

Autor: Peto Jurco | 25.9.2019 o 23:08 | Karma článku: 1,37 | Prečítané:  584x

Keď v roku 1998 očipovali prvého človeka tzv. RFID implantátom, ktorý slúžil na otváranie dverí a zapnutie svetiel, prešla dlhá doba. Odvtedy cez tieto čipy zmenšili, zväčšili výkon a kapacitu k možnostiam nám ešte nepochopeným. 

Podkožné čipy prešli inováciou, technológia sa zmenšila, poskytuje vyšší výkon a dokonca aj väčšiu pamäť, je ich možné vybaviť rôznymi senzormi. Nenaháňa Vám to strach ? 

V dnešnej dobe sa na nás „valia“ informácie o možnostiach novej identifikácie, t.j čipovanie ľudí implementovaním podkožného čipu. Doteraz sa podobné čipy úspešne používajú pri zvieratách (identifikácia zvierat), ktoré užitočne poskytujú informácie o zvierati, pri psíkoch, informácia o majiteľoch (všetko cez jedinečný ID kód). Bežne sa s čipmi stretnete v obchodoch, kde sa menšie a drahšie tovary, chránia proti krádeži bezpečnostnými čipmi. Namiesto čiarových kódov na obaloch, krabiciach sa začínajú masívne používať čipy. Všetky čipy fungujú ako pasívne, t.z. musíte priblížiť čítačku, ktorá si bezkontaktovo z čipu prečíta ID kód. Toto všetko sú pasívne čipy. Čo ma však na jednej strane znepokojuje, ale aj nadchýna, sú možnosti tejto technológie.

Pasívnu časť čipov som spomínal v predošlom texte , to čo prichádza, resp. už prišlo, sú aktívne čipy. Tieto čipy budú môcť uchovávať a zisťovať informácie. Uchovávať napr. zdravotné záznamy, vašu dennú aktivitu, zisťovať váš zdravotný stav, vašu aktivitu v dome, môžu byť súčasťou sieťového prepojenia (napr. uvažuje sa o kompatibilite s IoT). Neskončíme nakoniec predsa v MATRIXE ? Tieto čipy môžu slúžiť aj ako váš občiansky preukaz, môžete vykonávať platbu v kaviarni, reštaurácii ... Môžem konštatovať že tieto čipy zjednodušujú praktický život človeka a obávam sa že pri dnešnom trende, raz budú povinné. .....

Tieto všetky funkcie sú na prospech človeka, zjednodušujú mu celodenné aktivity ale zároveň aj komplikujú. Komplikácia v dnešnej dobe vzniká vtedy, keď vzniknú dáta, tieto dáta treba preniesť, vyhodnotiť a uchovať. Tam kde vznikajú dáta, tam vznikajú aj možnosti zneužitia. Už teraz máme praktické skúsenosti ako to vyzerá pre zbieraní a uchovávaní dát a splnení všetkých GDPR pravidiel a povinnosti pri ochrane osobných údajov. Doba čipová prichádza, treba sa jej prispôsobiť a pripraviť pravidlá a legislatívu. Otázka znie, či to chceme alebo nie.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Po víchrici nech súdnictvo rozmetá orkán

Peklo je prázdne a všetci diabli sú tu.


Už ste čítali?