reklama

10 základných spôsobov ako zvýšiť bezpečnosť domova , užitočné rady.

V dnešnej uponáhľanej dobe máme čoraz menej času venovať sa rodine a zabezpečovať chod domácnosti. Bezpečnosť domácich priestorov patrí medzi základné potreby a riešení je niekoľko.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Táto oblasť je obsiahla a nedá sa v tomto krátkom blogu obsiahnuť všetko. V tomto prvom zhrniem základné body technického riešenia, ktoré treba dodržať.

1. Inštalujte si alarmové systémy s možnosťou dvojitej komunikácie cez GSM a Ethernet, kvalitné pohybové senzory s DUAL PIR, alebo PIR/Mikrovlna, ochranou proti manipulácii (tamper snímačom). Minimalizujete riziko straty prvotnej informácie, alarmu.

2. Informácie o pohybe v stráženom priestore si nechajte posielať na mobil a následne preverujte cez kamerový systém. Nastavte si aplikáciu tak, aby ste nemuseli dlho hľadať potrebné informácie, alebo záznam, resp. rozmýšľať ako rýchlo sa pozriem na archív svojho systému. V prípade, že ste dlhodobo odcestovaný, alebo si Váš majetok chcete chrániť aktívne on-line na pulte, tak o ochranu sa Vám dnes vedia postarať aj súkromne SBS. Ide o prvú rýchlu reakciu a zníženie času poškodzovania majetku zákazníka, zabezpečenie majetku a objektu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

3. Nedávajte statusy na sociálne siete typu, „Dnes cestujeme na vytúženú dovolenku, uvidíme sa o dva týždne.“ O dva týždne môžete mať celkom pekne „vybielený“ byt, dom. Minimalizujte fotky z Vášho prostredia, napr. odfotíte manželku ako sedí na záhrade, pri bazéne s pozadím Vášho domu a umiestnite to na facebook s odkazom: „Miláčik pri bazéne“. Časť ľudí sa síce poteší ako sa máte dobre, ale zlodeji si pozrú aké máte napr. okná, dvere, prístup do Vášho domu, veci vo dvore, či nemáte inštalované ďalšie zariadenia(veľa napovie napr.vonkajšia siréna a ďalšie senzory na stene domu atď). Všímajte si zmeny okolia, napr. časté postávanie cudzieho auta v blízkosti Vašej nehnuteľnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

4. Kamery montujte vo vonkajšom prostredí min. vo výške 4 metre(tam, kde je to možné), predídete tak mechanickému poškodeniu, alebo zastriekaniu objektívu farbou alebo prelepeniu. Káble od kamier inštalujte vnútrom, v chránených priestoroch. Nepreháňajte to s rozlíšením kamier, čim viac megapixlov neznamená lepši obraz. Priestor označte že sa monitorujte kamerovým systémom. Ak vlastníte rebrík, resp. rôzne vybavenie pre správneho domáceho majstra, najlepšie miesto na uskladnenie náradia je v zamknutej garáži. Nemajte to voľne rozmiestnené po pozemku, opreté rebríky o stenu atď. (minimalizácia poskytnutia ďalšieho náradia a uľahčenia práce pre zlodejov).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

5. Kamerové jadro, t. z. NVR, DVR, alebo počítač na ktorý sa zaznamenávajú údaje z kamier inštalujte na bezpečnom mieste, nenechávajte len tak napr. v obývačke, detskej izbe. Mala by to byť samostatná uzamykateľná miestnosť, resp. minimálne uzamykateľný rack na stenu, najlepšie celoplechový s kvalitným zámkom. Predídete tak možnosti ako ľahko prísť, okrem vzácnych vecí, aj o kamerové údaje. Zlodeji majú záujem rýchlo zobrať čo je vzácne a rýchlo odísť, nebudú ešte hľadať kde máte záznamy. V prípade ak im necháte blikajúci rekordér na stole, nepohrdnú a zbavia Vás tejto veci veľmi radi. Druhé riešenie je si to zálohovať on-line na vzdialenom CLOUDE, ale s rizikom, že už nemáte dosah na ochranu Vašich zaznamenaných údajov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

6. Nemonitorujte Vášho suseda, nielenže porušujete zákon, ale môžete mať z toho aj ďalšie problémy. Plochu mimo Vášho pozemku, objektu skryte prostredníctvom funkcie masking v kamere alebo nahrávacom zariadení. Je dovolené snímať priľahlé priestranstvo, ale len za účelom napr. ochrany a v primeranej veľkosti obrazu k snímanej scéne a primeranej kvalite. Napr. vstup na pozemok a z časti záber na ulicu.

7. Kameru napr. na vstupe si nastavte na detekciu pohybu a „sparujte“ s mobilnou aplikáciou, včas dostanete informáciu o pohybe, alebo návšteve, nech je akéhokoľvek druhu (inštalujte si kamery s možnosťou nastavenia veľkosti objektu, alebo upozornenia na prekročenie čiary)aby ste nedostávali priveľa falošných poplachov.

8. Dbajte na parametre kamier napr. WDR a IR prísvit. WDR je kombinuje svetlé a tmavé miesta tak aby výsledný obraz bol viditeľný, kombinuje tmavé scény so svetlými (napr. slnečný deň, pozemok a zastrešená terasa s tmavým miestom, bez WDR tam bude iba tmavé miesto ..)Prísvit IR je dobrý v úplnej tme, kamera sa prepína do nočného čiernobieleho režimu a zapína IR prísvit, ktorý v dostatočnej miere osvetlí tmavú scénu. Dbajte aby IR prísvit bol dostatočne silný, kamera obsahovala citlivý snímač obrazu(viac citlivý na svetlo)a mala zároveň funkciu Smart IR (v prípade, že sa objekt priblíži, kamera znižuje intenzitu IR prísvitu, tak aby objekt nebol len „biela“ guľa, ale aby sa dali rozoznať detaily, napr. tvár, postava atď. )Dnes sú k dispozícií aj FULL COLOR kamery, ktoré snímajú scénu vo farbe a stačí im pouličné osvetlenie.

9. Dávajte si pozor koho pustíte do domu a komu rozprávate ako máte zabezpečený domov. Pri inštalácii sa dajte riadne poučiť a naučte sa ako meniť meno a heslo na prístup do systému. Dbajte na bezpečné uchovanie prístupových údajov cez vzdialený prístup (nie zapísané v mobile)a pravidelne ich meňte. Podľa štatistík až 35% systémov funguje na základných t. z. v default heslách od výroby, alebo heslá vytvorili inštalačné firmy a vy ste ich odvtedy nemenili. Potom sa budete čudovať ako zlodeji dobre vedeli, kde majú ísť alebo ako vedeli Váš kód do trezoru. Dbajte na pravidelnú údržbu, servis systému. Ak sa niečo stane a nebude fungovať kamera, nahrávanie, senzor, potom darmo sa budete „dožadovať záznamov“, popr. rýchlo naháňať inštalačnú alebo servisnú firmu, aby Vám predsa len dačo „vydolovala“ zo záznamníka, pretože ste mali udalosť, nežiadanú návštevu. Pravidelné servisné kontroly minimalizujú riziko straty údajov.

10. Všetko zálohujte, hlavne zálohujte prívod elektrickej energie do kamerového systému. Zlodejovi niekedy stačí jednoducho vypnúť hlavný istič a nemusí sa báť žiadnej kamery a žiadneho záznamu.

Záver. Viete aké je najlepšie bezpečnostné riešenie? Predsa vaša suseda, dôchodkyňa s dobrým výhľadom na ulicu ana Vašu nehnuteľnosť. V prípade ak budete potrebovať informácie, tu určite dostanete presný opis osoby, auta a času :-).Technika sa zdokonaľuje, ale nikdy nebude taká dokonalá ako rokmi overený spôsob.

Peto Jurco

Peto Jurco

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Pracujem a žijem v Liptovskom Mikuláši ako bezpečnostný a produktový manažér v súkromnej bezpečnostnej firme. Som za slobodu jednotlivca, som za dodržiavanie pravidiel. Ďakujem, že ste tu zablúdili a čítate moje blogy. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu